Aynı Gün İçinde İki Kez Aramayın


Açıklama: Profesörden Cep Telefonu Kullanma Adabı
Kategori: Yaşam
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2011
Geçerli Tarih: 19 Eylül 2021, 08:25
Site: Akyazı, Akyazı Haber, Akyazi Son Dakika Haber
URL: http://www.akyazim.net/haber/5346-ayni-gun-icinde-iki-kez-aramayin.html


 

Sakarya Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüdaverdi Adam, cep telefonunu uzun uzun ve tekrar tekrar çaldırmanın adaba aykırı olduğunu söyledi. Adam, "3 kez çaldırdıktan sonra cevap verilmiyorsa kapatılması gerekiyor." dedi.

Hüdaverdi Adam, yaptığı açıklamada, cep telefonunun artık günlük yaşamda vazgeçilmez bir yeri olduğunu belirterek, ancak hayatı kolaylaştıran bu cihazın doğru kullanılmadığını ve görgü kurallarına riayet edilmediğini kaydetti.

Cep telefonu kullanırken en çok yapılan hatanın uzun uzun ve tekrar tekrar aramak olduğunu ifade eden Adam, şöyle konuştu: "Cep telefonu en çok 3-4 kez çaldırılmalı. Eğer aranan kişi açmıyorsa kapatılmalı. Ancak ne yazık ki bazen ısrarla cep telefonu uzun uzun çaldırılıyor. Hatta 'cevap yok' konumuna düşene kadar ısrar ediliyor.

Ayrıca aradan zaman geçmeden tekrar tekrar yeniden çaldırılıyor. Bu görgü kurallarına aykırı. Belki kişi telefona bakmak için müsait değildir. Bazı kişiler görevi icabı toplantıda olsalar bile cep telefonlarını kapatamayabiliyor. Telefonun uzun uzun çaldırılması sessizde olsa bile aranan kişiyi, bakamadığı için strese sokuyor."

"AYNI GÜN İÇİNDE İKİ KEZ ARAMAYIN"

Bir kez aranan kişi eğer cevap vermiyorsa ve geri dönüş yapmamışsa ertesi güne kadar aynı kişinin bir daha aranmaması gerektiğini vurgulayan Adam, "Zaten cep telefonları çağrıları gösteriyor. Kişi kimin aradığını biliyor. Telefonuna baktığı zaman, ya da müsait olduğu zaman gerekirse gün içinde aradığı kişiye dönecektir.

Aynı gün içinde birkaç kez aramak, çağrı bırakmak yine görgü kurallarına aykırıdır. Eğer kişi aynı gün içinde dönmüyorsa, ertesi günde aramanıza cevap vermiyorsa o kişi bir daha aranmamalı, kişinin araması beklenmeli. "Beni ara' mesajı atılmamalı. Bu süreçten sonra da aramıyorsa 'görüşmek istemediği' anlaşılmalı ve bir daha aranmamalı. Ayrıca tanımadığınız veya çok samimi olmadığımız kişilere 'aranmak' için cevapsız çağrı bırakılmamalı." diye konuştu.

"YÜKSEK SESLE KONUŞMAYIN"

Toplum içinde cep telefonuyla konuşurken yapılan bir hatanın da yüksek sesle konuşmak olduğunun altını çizen Adam, bunun çevreyi büyük ölçüde rahatsız ettiğini dile getirdi. İbadethanelerde cep telefonlarının kesinlikle kapatılması yada sessize alınmasının ibadet huzuru bakımından çok önemli olduğunu ifade eden Adam, ayrıca hastane gibi yerlerde de telefonların kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde konuşulmasının görgü kuralları gereği olduğunu belirtti. Adam, cep telefonlarını elektromanyetik radyasyon yayması sebebiyle gereksiz konuşmaktan da kaçınılmasının hem kişinin, hem de karşıdaki kişinin sağlığı açısından da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 


Kaynak: www.haberler.com/sakarya  (CİHAN)