Akyazim.Net Haber Siteniz! Haber Gönder
Akyazı, Akyazı Haber, Akyazi Son Dakika Haber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

AKYAZI HASTANESİ

KATEGORİLER

HABER ARA


Gelişmiş Arama

AKYAZI MSN

EN ÇOK OKUNANLAR

BURÇ

DOVİZ

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

TAKVİM SAAT

Hiçbir Şekilde Demokrasiden Vazgeçilmeyecek

Hiçbir Şekilde Demokrasiden Vazgeçilmeyecek

Tarih 03 Mart 2010, 12:58 Editör Akyazım Haber

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu: Hiçbir Şekilde Demokrasiden Vazgeçilmeyecek

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu, Kimi Çevrelerin Çeşitli Bahanelerle Demokrasiden Uzaklaşılabileceğini ve Özgürlüklerin Kısıtlanabileceğinden Bahsettiklerini Belirterek, "Hiçbir Suretle Demokrasiden Vazgeçilemeyeceğine İnanıyoruz. Demokrasi Bir Aksesuar Değildir." Dedi.


Kent Konseyi 1. Genel Kurulu, Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı'na; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yüce, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, sivil toplum örgütü başkanları ve temsilcileri, oda ve dernek başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Genel Kurul'un Divan Başkanlığı'na Hasan Alişan, divan üyeliklerini ise Cemal Yaman, Yasemin Beşkardeşler, Sezai Matur ve İffet Hacıeyüpoğlu yaptı. Toplantıda, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yüce, Kent Konseyi'nin çalışması ile ilgili bilgi verdi.

Kent Konseyleri'nin demokrasi adına atılmış önemli adım olduğunu söyleyen Sedat Yüce, "Küresel dünyada sorunlar merkezden değil yerelden çözülüyor. Bunun için katılımcı bir demokrasi gerekmektedir. Kent Konseyleri de bunun için önemli bir fırsat." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da konuşmasında demokrasi vurgusu yaptı. Demokrasiden gerektiğinde vazgeçilemeyeceğini ifade eden Toçoğlu, şunları söyledi: "Malumunuz, demokrasi herkesin rahatlıkla dile getirdiği bir kelime, bir kavram olarak gündelik hayatımızda sıkça karşımıza çıkıyor. Ancak sıkça atıfta bulunduğumuz demokrasi kavramını gerektiğinde rafa kaldırmaktan da imtina etmiyoruz. Maalesef üzülerek görüyoruz ki kimi çevreler çeşitli bahanelerle demokrasiden uzaklaşabileceğimizden, demokrasinin bazı dönemlerde zarar getirebileceğinden, özgürlüklerin kısıtlanabileceğinden bahsediyorlar. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir. Biz hiçbir suretle demokrasiden vazgeçilemeyeceğine, demokrasinin rafa kaldırılamayacağına, özgürlüklerden taviz verilemeyeceğine inanıyoruz. Demokrasi bir aksesuar değildir. Demokrasi bir ruhtur, bir bakış açısıdır, dünyayı kavrama biçimidir."

ORTAK AKLIN ORTAYA KONULDUĞU PLATFORM

Kent Konseyi'nin önemine değinen Toçoğlu, temel hedeflerinin, kent yaşamında, kent vizyonunu, hemşerilik bilincini geliştirmek, kentin hak ve hukukunu korumak, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma, saydamlık, hesap verebilirlik ile birlikte katılımcı bir anlayışı hakim kılmak ve yerinden yönetim gibi ilkeleri hayata geçirmek olduğunu vurguladı.

Toçoğlu, "Belediye olarak bizler Kent Konseyi'ni, kanuni bir zorunluluk olmanın ötesinde ortak aklın ortaya konulduğu demokratik bir platform olarak görüyoruz. Bu bağlamda, yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, toplumun her kesiminin sesine kulak verilerek, görüşlerine başvurulması, yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığın, uzlaşma kültürünün, hemşerilik hukukunun ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, çok ortaklı yönetişim anlayışının benimsenmesi, sürdürülebilir gelişimin sağlanarak kısa ve uzun vadede kente ilişkin temel stratejilerin ve faaliyet planlarının belirlenmesi, kentin tarihi ve kültürel kimliğinin korunması, kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımının sağlanması, kentin yaşam kalitesinin geliştirilmesi, sivil toplumun güçlendirilmesi, çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerinin arttırılması temel hedefimizdir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Kent Konseyi Başkanı'nın ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu'nun seçimine geçildi. Yapılan oylama sonrasında Kent Konseyi Başkanlığı'na Arif Aruca seçildi. Aruca, Genel Kurul'un kendisine ve yürütme kuruluna gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Bundan sonra çok çalışacağız. Herkesin kapısını çalacağız. Bu şehir hepimizin. Kimse kendisini rahatta görmesin. Güzel şehrimizi birlikte geliştireceğiz, birlikte kalkındıracağız."

Kaynak: www.haberler.com/sakarya  (CİHAN)

Bu haber 2249 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Ankara'da yürek yakan kaza!

Ankara'da yürek yakan kaza! Ayaş'ta iki otomobil çarpıştı, kazada 2 kişi öldü 2 kişi yaralandı.

İki günde PKK'yı alana toplarım

İki günde PKK'yı alana toplarım Bölücü başı Öcalan inciler döktürmeye devam ediyor.. İmralı mahkumu Erdoğan'ı hedef aldı.

REKLAM ALANI

HABER GÖNDER

AİLE HEKİMLİĞİ

ANKET

Akyazı'da Belediye Başkanı Kim Olsun İstersiniz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

TREN SAATLERİ

Sitemiz 5846 sayili fikir ve sanat eserleri kanununa uygun yayin yapmaktadir. Haber Portalımızda yayınlanan haberler kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. - Akyazim.Net Haber Sitesi, Akyazı Sondakika Haberleri, Akyazı'nın Güncel Haber Sitesi...
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

Akyazı Akyazı Haber İletişim Künye Haber Gönder Reklam